Stránky studentského výboru

Studentský výbor je neformální a otevřenou skupinou studentů požadujících posílení prvků přímé demokracie, zejména zákon o obecném referendu, přímou volbu prezidenta a odvolatelnost poslanců.

Napsali o nás

Článek z Hospodářských novin

Je jich zatím dvacet, ale 17. listopadu jich prý budou znovu tisíce. A v pražských ulicích hodlají bojovat za pravdu, lásku a demokracii. Osmnáct let po pádu komunismu probral z poklidu vysokoškolské studenty až americký radar.

"Události listopadu jsou spojené se znovunastolením politické demokracie. I my bojujeme za demokracii, zejména za zákon o obecném referendu, který zde není ani osmnáct let od revoluce," říká Lukáš Kantor, student politologie a mezinárodních vztahů na Univerzitě Karlově v Praze a jeden z organizátorů demonstrace, která se má v den výročí pádu totality odehrát na Václavském náměstí.

Pravda ještě nevyhrála!

A její hesla jsou velkolepá: "Pravda a láska ještě nezvítězily", zní jeden z nich. Za akcí se ale skrývá protiradarový protest. Studenti o radaru mluví jako o "lakmusovém papírku" demokracie. "Démos se stavbou dlouhodobě nesouhlasí a nikomu ve volbách nedal mandát o radaru jednat!" bouří Kantor. K jeho rozhořčení přispělo i to, že v pátek Poslanecká sněmovna znovu smetla se stolu zákon o obecném referendu i jednorázové referendum k výstavbě americké protiraketové základny.

Kantorovi byly v roce 1989 čtyři roky a tehdejší studentští vůdcové rozhodně nepatří k jeho idolům. Spíš podle něj můžou za současnou "špatnou kondici" české demokracie: tak například dnešní senátor Martin Mejstřík se prý příliš babrá v minulosti a Marek Benda podle něj vždycky byl víc konzervativec než demokrat.

Referendum? Nesmysl

Bendu, dlouholetého poslance za ODS, paralela protiradarových protestů se 17. listopadem neuráží. "Jestliže osmnáct let po revoluci studenti mohou bojovat za své pojetí demokracie, tak se nám revoluce docela povedla. Protesty proti mocným patří k povaze mladého člověka," říká Benda. Jinak ale s názorem protestujících nesouhlasí.

"Umístění radaru je naopak dalším krokem v demokratizaci nastartované rokem 1989. A o národně bezpečnostních otázkách se nerozhoduje v referendu ani v mnohem vyspělejších demokraciích," argumentuje.

Benda nevěří, že by protiradarový protest odrážel názor studentů obecně: "Je otázka, jestli to není jen nějaká bojůvka. Bylo by férové, kdyby otevřeně řekli, koho zastupují." Dvacetiletá Jana Glivická, další z organizátorek, říká, že zatím se přípravy odehrávají v poměrně malém kroužku studentů, spíš přátel ze střední a vysoké. "Je nás dvacet, ale ozývají se další," tvrdí.

Václavák pojme tisíce

"Řeknu to asi takto, na Václavák se deset tisíc lidí vejde," nešetří optimismem Kantor.

S "docházkou" studentům pomůže zřejmě hlavní organizátor akce - ostřílená iniciativa Ne základnám, v níž oba studenti také působí. Ta v těchto dnech křižuje republiku s autobusem "Nezákladňákem" a burcuje k protiradarovému odporu.


Zdroj: Hospodářské noviny, 29.10.2007

 

 

Žádné komentáře
 
Demokracie slaví 18. narozeniny. Dejme jí dárek: Referendum! Kdo - když ne my? Kdy - když ne teď?